A DFT - Győr Egyetemi Előkészítő Szervezet
   
   
A DFT-Győr történeti szálai 1993-ig nyúlnak vissza, amikor is az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának épületében megalakult annak anyaszervezete, a DFT-Budapest Egyetemi Előkészítő Szervezet. Az első évben a DFT-Budapest tizenhét fős hallgatói létszámmal kezdte meg működését. Már ekkor a szervezet alapkoncepciója az volt, hogy hidat “építsen” a középiskolás tananyag és a felvételi követelményrendszer között tátongó szakadék felett. A híd megépítése annak jegyében történt, hogy a diák a felvételi-orientált felkészülés révén kellő rutint szerezhessen a mindent eldöntő feladatsor kitöltéséhez. A középiskolás diák számára kihívást jelenthet egy – szintetikus gondolkodásmódot igénylő - komparatív esszé megírása, egy hivatalos beadvány elkészítése, hiszen azok a középiskolás törzsanyag körén kívül esnek. A DFT-Budapest szemináriumi foglalkozásai, illetve a valódi felvételi tesztsorokkal mind formai-, mind tartalmi tekintetben megegyező próbafelvételik révén formálta át a diákok analitikus gondolkodásmódját a sikeres felvételi által megkövetelt szintetikus gondolkodásmóddá. Mindez meghozta gyümölcsét, hiszen a DFT-Budapest hallgatóinak több, mint ötven százaléka vette sikerrel a felvételi akadályait.

Az 1996/1997-es tanévben a DFT-Budapest a nem budapesti diákok számára is lehetőséget biztosított a felvételi-orientált felkészülésre a Levelező Konzultációs Egyetemi Előkészítő Évfolyam keretében. Az 1997/1998-as tanévben azon diákok is megkezdhették tanulmányaikat a DFT-Budapest Egyetemi Előkészítő Előszemeszter Évfolyamán, akik már tizenegyedikes korukban tudták, hogy magyar nyelv és irodalom, illetve történelem tantárgyakból kívánnak felvételi vizsgát tenni. Természetesen ezen diákok nagyobb eséllyel indulhattak neki a felvételire való felkészülés rögös útjának, mint a középiskola utolsó évében az érettségi- és a felvételi vizsga kettős terhét vállukon viselő tanulók. Ezt igazolja az a tény, hogy a DFT-Budapest kétéves képzését abszolváló diákok 78%-a vette sikerrel a felvételi akadályait.

Az 1999/2000-es tanévben a DFT-Budapest tradicionális-nappali és levelező-konzultációs egyetemi előkészítő évfolyamain 1200 akkreditált hallgató kezdte meg tanulmányait, míg a 2000/2001-es tanévben a DFT-Budapest gazdasági képzése megnyitotta kapuit a matematikából, közgazdaságtanból felvételiző diákok előtt, melynek eredményeként 1585 diák kezdi meg a felvételire való felkészülését.

Elmondhatjuk, hogy mára a DFT-Budapest hallgatói létszámát tekintve Magyarország legnagyobb, a felvettek arányát tekintve pedig a legeredményesebb felvételi előkészítőjévé vált. A DFT-Budapest átérezve piacvezető súlyából fakadó kötelességét, mindent megtesz annak érdekében, hogy térítésmentes szolgáltatásai révén a felvételi esélyegyenlőségének szépen csengő elve valódi tartalommal teljen meg. A DFT-Budapest ötletgazdája és szervezője - többek között - olyan rangos eseményeknek, mint az Országos Nyilvános Próbafelvételi; a Magyar Hírlap által lebonyolított, immár negyedik éve sikeresen működő Országos Próbafelvételi Verseny, amin évente több mint 3000 diák vesz részt; a Pannon lapokkal közösen rendezett “Készülj a felvételire-akció”; a Duna Televízió felkérésére készülő “Érettségi”-sorozat, vagy a “Próbanyelvvizsgák” lebonyolítása. A DFT-Budapest adja a szakmai hátterét az Felvételi Információs Szolgálatnak, melynek célja, hogy az a diák is hozzájusson a megfelelő, az esélyegyenlőség elvével összhangban lévő, továbbtanulással és oktatással foglalkozó hírekhez, információkhoz, aki szociális, családi, környezeti akadályok miatt nem juthat hozzá a legalapvetőbb információkhoz sem.

A DFT-Budapest egy évben három alkalommal (január, május, szeptember) rendezi meg a Központi Felvételi Nyílt Napot, ahol a felvételi akadályai előtt álló diákok a tankönyvírók, egyetemi, főiskolai vezetők előadásai révén ismerhetik meg az egyes felsőoktatási intézmények felvételi követelményrendszerét.

A DFT-Győr 1996-ban jött létre – az immár hatodik éve működő – ELTE Állam- és Jogtudományi Kar Győri Tagozatán. A DFT-Győr megalapítása Zsuffa Ákos nevéhez fűződik, aki elérte, hogy a szervezet – anyaszervezetéhez hasonló – dinamikus fejlődési pályára álljon (a DFT-Győr hallgatóinak 56%-a vette sikerrel a felvételi akadályait az első két évben). A DFT-Győr legsikeresebb évének – a felvettek arányát tekintve – az 1999/2000-es tanév tekinthető, amikor is a hallgatók 83%-a nyert felvételt az ország valamelyik jogi karára. Jelenleg a győri első évfolyamos jogász hallgatók majdnem fele egykori (döntő többségében DFT-Győr) DFT-hallgató.

A szeptemberben kezdődő Tradicionális Egyetemi Előkészítő Évfolyamon résztvevő diákok átlagosan közel 55%-a veszi sikerrel a jogi kari felvételit, ami a szokásos, országosan 7-8-szoros túljelentkezéssel számolva annyit jelent, hogy az Évfolyam hallgatóinak négyszer akkora esélyük van a sikeres felvételire, mint önszorgalomból készülő - ha készülő - társaiknak.
A DFT-Győr az 1999-2000-es tanévben 83 %-os felvételi arányt produkált, ami annyit jelent, hogy csak minden hetedik DFT-Győr hallgató nem nyert felvételt valamelyik jogi karra. Az ELTE-ÁJK Győri Tagozatán jelenleg a több, mint 110 fős első évfolyamon 53 egykori DFT-hallgató tanul!

A DFT-Győr évente két alkalommal rendez Regionális Nyilvános Próbafelvételit a jogi karra (állami /ELTE, JPTE, JATE, ME, KLTE/ vagy Pázmány Péter KE-ÁJK, illetve KRE-ÁJK), az Államigazgatási, vagy a Rendőrtiszti Főiskolára, politológia szakra, magyar nyelv és irodalomból vagy történelemből bárhová (különösen bölcsészkarokra), illetve kommunikáció szakra, ezen kívül a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemre, a Pénzügyi és Számviteli Főiskolára, a Külkereskedelmi Főiskolára vagy más felsőoktatási intézmény gazdasági karára, valamint matematikából, illetve közgazdaságtanból vagy történelemből matematikából felvételizőknek.

A költség- és térítésmentes program célja az, hogy felvételi szimulációként lehetőséget adjon a diákok számára lemérni saját felkészültségi szintjüket a valódi felvételi vizsga előtt.
Legközelebbi alkalom: 2001. február
Felvételi Tanácsadás: A felvételiző diák – akár a kedves szülőkkel együtt – előre egyeztetett időpontokban személyes Felvételi Tanácsadáson vehet részt a DFT-Győr munkatársával, melynek célja a diáknak lehető legmegfelelőbb felkészülési módszer és a leendő felsőoktatási intézmények kiválasztása

A DFT-Győr meghívott előadóival (mint például dr. Bihari Mihály, alkotmánybíró, a győri jogi kar alapítója-szakvezetője; dr. Papp Imre, ELTE-ÁJK Alkotmányjogi Tanszék, az ország egyetlen jogász szakkollégiumának igazgatója; Varga Etelka, a győri jogi kar tanulmányi osztályának vezetője stb.) segítségével térítésmentes előadásokat tart a győri középiskolákban és a jogi kar épületében januárban, februárban és májusban.

A február közepén kezdődő Intenzív Egyetemi Előkészítő Szemesztert a DFT-Győr azoknak ajánlja figyelmébe, akiknek már csak fél évük van hátra a felvételiig, és ez idő alatt emelt óraszámú, a felvételi tananyag gyors és hatékony elsajátítását elősegítő, úgynevezett intenzív képzésen kívánnak részt venni. Az intenzív képzés szorgalmi időszakának tanmenete heti három alkalmat, megjelenést foglal magába: egy magyar nyelv és irodalom, illetve egy történelem szemináriumot, a harmadik alkalom pedig a felvételi analógiájára épülő három órás próbafelvételi teszt történelem, valamint magyar nyelv és irodalom tantárgyakból, heti váltásban. A szemináriumi foglalkozások négy órásak (1 óra = 60 perc), és tíz-tizenöt fős csoportokban zajlanak. A szorgalmi időszak tizenkét hetes, összóraszáma százharminckettő. A vizsgaidőszak heti kétszer három órában hat hétig tart, ez összesen tehát harminchat órát tesz ki. Ennek keretében próbafelvételi tesztekre és előadásokra kerül sor. Az Intenzív Egyetemi Előkészítő Szemeszter egy féléves, a tanrendi képzésidő így százhatvannyolc órát ölel fel, és ez még kiegészül a tavaszi időszak Intenzív hetének előadásaival és tesztjeivel, melyek egy héten át napi nyolc órában zajlanak, összesítve tehát az évfolyam hallgatói a szemeszter alatt kettőszáznyolc órán vesznek részt.

További információ:
Bécsi Katalinnál, a DFT-Győr vezetőjénél a 06-20-330-7127-es hivatali számon