FELHÍVÁS

 

 

a XXVII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia

Állam- és Jogtudományi Szekciójában való részvételre

______________________________________________________________________________________________

 

 

A rendezvény helyszíne:

 

Széchenyi István Egyetem

Jog- és Gazdaságtudományi Kar

 

Cím:           9026 Győr

                   Áldozat u. 12

Telefon:     06 (96) 503-470

Fax:            06 (96) 503-472

Honlap:               http://www.sze.hu

 

Ügyvezető elnök:     Dr. Patyi András

tanszékvezető egyetemi docens

Telefon: 06 (96) 503-477

E-mail: patyi.andras@bp12ker.hu

 

Társelnök:                 Dr. Papp Imre

egyetemi adjunktus

Telefon: 06 (96) 503-046

E-mail: pappimre@im.hu

 

Ügyvezető titkár:      Dr. Sulyok Gábor

egyetemi adjunktus

Telefon: 06 (96) 503-041

E-mail: sugabor@hotmail.com
gsulyok@freemail.hu

 

Hallgatói képviselő: Korát Viktória

joghallgató

E-mail: koratviki@mailbox.hu

 

A rendezvény időpontja:

 

2005. március 21–23.

 

A XXVII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Állam- és Jogtudományi Szekciója Győrben, a Széchenyi István Egyetem Jog- és Gazdaságtudományi Kar Állam- és Jogtudományi Intézetének szervezésében tartja országos konferenciáját.

 

I. A részvétel feltételei

 

Az OTDK Állam- és Jogtudományi Szekciójába az állam- és jogtudomány bármely területével foglalkozó magyar nyelvű pályamunka beküldhető. A nevezés feltétele olyan diáktudományos tevékenységet dokumentáló pályamunka (TDK dolgozat, előadás), amely a graduális képzési idő alatt önképzési céllal készült, azt bemutatták és minősítették szakterületi, kari vagy intézményi tudományos diákköri fórumon, és ott az országos konferenciára javasolták. A pályamunkaként beküldött dolgozat maximum 2,5 szerzői ív (100.000 „n”) terjedelmű lehet.

 

A külhoni magyar egyetemista és főiskolás önképzőkörösök a hazai felsőoktatásban tanulókkal azonos feltételekkel vehetnek részt az OTDK Állam- és Jogtudományi Szekciójának munkájában. Nevezésükhöz valamely magyarországi vagy a külhoni, saját intézményi/intézményközi TDK-n már bemutatott pályamű és a minősítést igazoló ajánlás szükséges.

 

A konferencián az egyetemek és a főiskolák első vagy másoddiplomás alapképzésben résztvevő jelenlegi hallgatói, illetve a 2003-2004. évben végzettek vehetnek részt. Az a végzett vagy végzős hallgató, aki egyetemi vagy főiskolai képzésének utolsó tanévében szerzett jogot az országos konferencián való részvételre, a nevezési laphoz köteles a témavezetőjével közös nyilatkozatot csatolni arról, hogy a pályamunkája megfelel a jelen felhívásban foglalt követelményeknek, és – amennyiben az a szakdolgozatával azonos tárgyú – a házi konferencia dátummal ellátott bírálati lapjával és intézménye Tanulmányi és Vizsgaszabályzata vonatkozó rendelkezésének kivonatával köteles igazolni azt, hogy diákkörben készült dolgozatát – a helyi tanulmányi és vizsgaszabályzat erre vonatkozó rendelkezése alapján – utólag fogadták el szakdolgozatnak.

 

 

A tervezett tagozatok:

 

1.    Agrár- és környezetvédelemi jog

2.    Alkotmányjog

3.    Büntetőjog

4.    Egyházjog-kánonjog

5.    Európai jog

6.    Jog- és állambölcselet

7.    Jogtörténet

8.    Kereskedelmi jog

9.    Közigazgatási jog

10.          Kriminalisztika és kriminológia

11.          Munka- és szociális jog

12.          Nemzetközi jog

13.          Pénzügyi jog

14.          Polgári jog

15.          Római jog

 

A tagozatok véglegesítésére – az egyes tagozatok összevonására vagy megosztására, illetve újabb tagozatok kialakítására – a beérkező pályamunkák témájának és számának ismeretében kerül sor.

 

 

A nevezés módja:

 

Az Állam- és Jogtudományi Szekcióba az országos felhívásban megjelölt módon lehet dolgozatokat nevezni. Az általános felhívás mellékletét képező nevezési lapot legkésőbb 2004. december 3-ig (postabélyegző) kell elküldeni az OTDT Titkárságára (cím: 1438 Budapest, Pf. 507). A szekciót megrendező intézményhez közvetlenül nem nyújtható be nevezés.

 

 

Az OTDT Titkárságára beküldendő:

 

a nevezési lap egy eredeti példánya (végzett vagy végzős hallgatók esetén a szerzői és a témavezetői nyilatkozattal, valamint a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat kivonatával kiegészítve);

a bemutatásra szánt pályamunka összefoglalója (rezümé) egy példányban (tartalmi és formai követelményeit ld. alább);

a küldő intézmény (összesített) nyilatkozata és ajánlása az OTDK-n történő részvételre.

 

A szekcióban bemutatott pályamunkák rezüméit tartalmazó kötet elkészítése céljából, a szervezőbizottsághoz legkésőbb 2004. december 3-ig be kell nyújtani továbbá:

 

a nevezési lap egy másolati példányát;

a bemutatásra szánt pályamunkát 3 nyomtatott példányban (kötött vagy fűzött formában, lehetőség szerint oktatási intézményenként összegyűjtve), valamint elektronikus formában, CD-lemezen;

a bemutatásra szánt pályamunka rezüméjének három kinyomtatott példányát és a rezümé CD-lemezre mentett elektronikus változatát.

 

 

Nevezési és részvételi díj:

 

A szekció nevezési díja: 4000,- Ft/pályamunka

 

A konferencián való részvétel díját a szervezőbizottság – a szállás-, ellátási, nyomdai és egyéb költségek ismeretében – egy későbbi időpontban fogja meghatározni.

 

 

II. A bemutatásra szánt pályamunka összefoglalójával (rezümé) szemben támasztott tartalmi és formai követelmények

 

A rezümé elején fel kell tüntetni a következő adatokat:

 

A dolgozat címe:

A szerző(k) neve:

A szerző(k) által látogatott szak, évfolyam:

Az intézmény neve:

A témavezető(k) neve, beosztása:

 

A rezümének – az alábbi általános bírálati szempontokra figyelemmel – tartalmaznia kell a kutatás célja, tárgya, módszerei, eredményei, valamint a levonható következtetések rövid kivonatát.

 

A rezümé terjedelme nem haladhatja meg az egy oldalt (A/4 méret, 12-es Times New Roman CE betűtípus, folyamatos szöveg, sorkizárt igazítás, szimpla sorköz, minden irányban 3 centiméteres margó). A szöveg tagolását új sor kezdésével kell megoldani. A rezümét magyar nyelven – az előző pontban foglaltaknak megfelelően – nyomdakész állapotban, három (külön lapokra nyomtatott) példányban, valamint az előírt elektronikus formátumban kell a szervezőbizottság részére megküldeni.

 

 

III. A pályamunkák megküldésének rendje

 

A pályamunkákat az OTDT-hez határidőn belül benyújtott nevezéssel egyidejűleg, 3 nyomtatott példányban (kötött vagy fűzött formában, lehetőség szerint oktatási intézményenként összegyűjtve), valamint elektronikus formában, CD-lemezen legkésőbb 2004. december 3. napjáig kell a szervezőbizottság (Széchenyi István Egyetem, Jog- és Gazdaságtudományi Kar, Állam- és Jogtudományi Intézet) címére megküldeni. A pályamunkákat jeligével is el kell látni.

 

 

IV. A bírálat rendje

 

A szervezőbizottság a benevezett és megküldött pályamunkák témája és száma függvényében alakítja ki az Állam- és Jogtudományi Szekció tagozatait.

 

A pályamunkákat a rendező intézmény által központilag felkért minősített oktatók, illetve elismert szakemberek előzetes bírálatnak vetik alá. A konferencia egyes tagozataiban a pályamunkák zsűri előtti nyilvános védésére, a társintézményekből felkért hallgatói opponensek általi véleményezésére, valamint magyar nyelvű nyilvános vitájára kerül sor. A nyilvános védés során a zsűri az előadás és az érvelés színvonalát egyaránt értékeli. A pályamunka és az előadás minősége a végleges pontszám kialakítása során 70-30 százalék arányban veendő figyelembe. A pályamunkák díjazása az általános felhívásban megjelölt szempontokra figyelemmel történik.

 

Az országos konferencián I. helyezést elérő pályamunkák szerzői – amennyiben megfelelnek a pályázati kiírásban foglalt további feltételeknek – pályázatot nyújthatnak be a Pro Scientia Aranyérem elnyerésére.

 

A benyújtott pályamunkák értékelése során, a bírálók az alábbi általános szempontokat veszik figyelembe (összesen max. 70 pont, ebből tartalmi kritériumok: max. 55 pont, formai kritériumok: max. 15 pont):

 

témaválasztás (a szerző egyetemi tananyagon kívüli kérdést vizsgál, illetve egy egyetemi tananyag részét képező kérdés mélyebb, átfogóbb, tudományos igényű vizsgálatát nyújtja);

a szakirodalom feldolgozásának mennyisége, minősége, a vizsgálati módszer megválasztása és alkalmazása;

a pályamunka szerzőjétől, valamint a más szerzőktől származó megállapítások és kutatási eredmények egyértelmű elhatárolhatósága;

a pályamunka szerkezete, stílusa;

a téma kifejtésének komplexitása;

eredeti, alkotó jellegű megállapítások és megindokolt de lege ferenda javaslatok;

a pályamunka szerkezeti felépítése, belső arányai, logikája és áttekinthetősége;

korrekt hivatkozási rendszer.

 

Az előadás értékelése során, a zsűri különösen az alábbi szempontokat tartja szem előtt (összesen max. 30 pont):

 

az előadói stílus és az idővel való gazdálkodás;

a kutatási módszerek és saját eredmények bemutatása;

vitakészség.

 

 

V. Elhelyezés és ellátás

 

Az Állam- és Jogtudományi Szekcióban résztvevő pályamunkák készítői, a kísérő oktatók és a hallgatói opponensek részére a szervezőbizottság – a részvételi díj befizetése fejében – szállás- és étkezési lehetőséget biztosít. A szállás és az ellátás iránti igény a későbbiekben, a szervezőbizottság által kiküldött nyomtatvány kitöltése és visszaküldése útján jelezhető.

 

 

VI. Információ

 

A pályamunkákat, valamint a konferenciával kapcsolatos leveleket és telefaxokat az alábbi címre várjuk:

 

Dr. Sulyok Gábor

Széchenyi István Egyetem

Jog- és Gazdaságtudományi Kar

Állam- és Jogtudományi Intézet

9026 Győr

Áldozat u. 12.

Fax: (96) 503-472

 

A XXVII. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Állam- és Jogtudományi Szekciójának végleges programját és a meghívókat a szervezőbizottság 2005 tavaszán postázza az érintetteknek.

 

 

Győr, 2004. február 20.

 

 

 

Dr. Nagy Árpád

főiskolai tanár

az OTDT Állam- és Jogtudományi

Szakmai Bizottság elnöke

Dr. Patyi András

tanszékvezető egyetemi docens

az OTDK Állam- és Jogtudományi

Szekció ügyvezető elnöke

Dr. Papp Imre

egyetemi adjunktus

az OTDK Állam- és Jogtudományi

Szekció társelnöke

 

Korát Viktória

joghallgató

az OTDK Állam- és Jogtudományi

Szekció hallgatói képviselője