Operációs rendszerek vizsga

    1997. december 20.


  1. Mi a hasonlóság és mi a különbség az operációs rendszerek történeténél megismert pufferelt adatátvitel és az ún. spooling módszer között? Miért vezetnek az említett módszerek a számítógép jobb kihasználásához? Mi a kapcsolat a jelenlegi operációs rendszerekben a multiprogramozás és a spooling között?
    [10 pont]
  2. Egy rendszerben 4 erõforrásosztály van (A, B, C és D), az egyes osztályokba rendre 11, 8, 7 és 10 erõforrás tartozik. A rendszerben 4 folyamat verseng az erõforrásokért, a következõ aktuális foglalással és maximális igénnyel:
maximális aktuális
A B C D A B C D
P1 2 2 5 4 2 0 3 3
P2 6 7 3 4 1 3 2 2
P3 6 5 6 4 2 2 0 2
P4 4 1 2 3 2 1 2 2

    A rendszer a bankár algoritmust alkalmazza a holtpont elkerülésére. Biztonságos állapotban van-e jelenleg a rendszer? Ha igen, mutassa meg, a folyamatok hogyan tudják befejezni mûködésüket, ha nem, hogyan alakulhat ki holtpont. A feladat megoldásához nem elég csak a végeredményt megadni, a megoldási lapon a számítás menetének is szerepelnie kell.
    [10 pont]

  1. Milyen paraméterek alapján lehet a különbözõ CPU ütemezési algoritmusokat értékelni? Definiálja a különbözõ paraméterek jelentését. Hasonlítsa össze valamely fenti paraméter alapján a legrégebben várakozó (FCFS) és a legrövidebb löketidejû (SJF) algoritmusokat.
    [10 pont]
  2. Rajzolja fel a tárcserét (swap) alkalmazó UNIX operációs rendszer folyamatainak teljes állapotátmeneti diagramját. Mi a zombie állapot szerepe, mikor kerül egy folyamat ebbe az állapotba és mikor hagyja azt el?
    [10 pont]
  3. Ismertesse a szegmens és a lapszervezésû memóriakezelés eseténa logikai-fizikai címtranszformáció módját. A két módszert hasonlítsa össze!
    [10 pont]
  4. Ismertesse a (SUN) Network File System részeit. Részletezze az egyes komponensek és protokollok szerepét, a rendszer mûködését.
    [10 pont]
  5. A folyamatok szinkronizációjánál megismert monitor feltételes változójának segítségével valósítson meg randevút két folyamat között.