Operációs rendszerek vizsga

1998. január 14.


  1. Ismertesse a megismert egyszerû és prioritásos CPU ütemezési algoritmusokat. Sorolja fel az algoritmusok elônyeit ill. hátrányait.
    [9 pont]
  2. Sorolja fel a holtpont kialakulásának megelõzésére (deadlock prevention) szolgáló, a kialakulás különbözõ feltételeit figyelembe vevõ módszereket. Mondjon egy-egy példa algoritmust, melyek az ismertetett módszereket valósítják meg.
    [12 pont]
  3. Magyarázza el a változó méretû memória partíciók lefoglalásánál használt
  4. algoritmusokat. Egy rendszerben az adott pillanatban 300K, 500K, 100K, 600K, és 200K méretû szabad területek vannak. Hogyan fog a fenti 4 algoritmus sorrendben 487K, 220K, 159K és 492K méretû partícióknak helyet foglalni?
    [10 pont]

  5. Definiálja az elosztott operációs rendszer, a hálózati operációs rendszer és az elosztott file rendszer fogalmát. Külön térjen ki a fenti fogalmak közötti különbségekre ill. hasonlóságokra.
    [12 pont]
  6. Rajzolja fel egy tipikus mágneslemez egység felépítését. Az egyes részeket nevezze meg. Milyen sorrendben vannak a lemezen tárolt szektorok számozva? Mi ennek az oka?
    [9 pont]
  7. Ismertesse a UNIX operációs rendszerbôl megismert csatorna (pipe) mûködését. Milyen típusai vannak a UNIX pipe-nak? Mi a különbség az egyes típusok között?
    [8 pont]


  1. Egy laktanyát õrség õriz, az õrség minden tagja (folyamat) tudja, hogy õrhelyét csak akkor hagyhatja el, ha a váltás (a következõ õr) megérkezett. Szemaforokat használva írja meg az õrségváltás lebonyolításának algoritmusát.