9. alszekció a helyezések megjelölésével
Informatikai alkalmazások
Bonyolult rendszerek szimulációja belső hatásmechanizmusa alapján
Szegedi Tudományegyetem
Témavezető: dr. Dombi József
Dinamikus rendszerek szimuláció tanulmányozásának jelentősége és kutatása az utóbbi években egyre inkább előtérbe kerül. Segítségével a valóságos folyamatok intuitív megismerése válik valóra, feltárható a rendszer struktúrája, belső mechanizmusa. Habár a matematika különböző területei lehetőséget adnak az ilyen folyamatok tanulmányozására (analízis, differenciál egyenletek, vezérlés), de ezek az eszközök csak korlátozott módon használhatók, mivel csak szigorú feltételek megléte esetén alkalmazhatóak.
A dinamikus szimulációs modellek kísérleti eszközként is működhetnek, ami folyamatok megértését segíti és feltárhatók a hatásmechanizmusok, amelyek a valódi folyamatokkal való összevetés alapján ellenőrizhetők. A dinamikus modell struktúráját és paramétereit beállítva, a szimuláció segítségével jövőbeni előrejelzés is megvalósítható. Amennyiben ezek a folyamatok kedvezőtlen eredményeket eredményeznének, úgy ez lehetőséget ad arra, hogy a valóságban ezeket a kedvezőtlen hatásokat elkerüljük, megváltoztatva a körülményeket.
Míg a klasszikus dinamikus rendszerek csak egyszerű pozitív, negatív hatások alapján működnek, vagy pedig nagyon bonyolult függvénykapcsolatokat kellett megadni, addig jelen dolgozatunkban úgynevezett standard építőelemekből épül fel a dinamikus rendszer, és az építő elemek paraméterezhetősége kellő flexibilitást tesz lehetővé. Megmutatjuk, hogy az így konstruált modellek segítségével a bonyolult rendszerek nagy pontossággal leírhatók.
A dolgozatunkban egy általános dinamikus modell felépítését tesszük lehetővé, ahol a rendszer különböző elemei közti hatásokat a folytonos többértékű logika segítségével határozzuk meg a természetes nyelvi kifejezésekhez közel álló módon. Erre lehetőséget ad a napjainkban széles körben használatos többértékű logika, többtényezős döntések és a fuzzy elmélet. Így például a bonyolult rendszer különböző elemei között megadható késleltetett erős hatás vagy azonnal fellépő gyenge hatás, intenzitása pedig erősen függhet egy másik elem vagy elemek állapotától. A hatások paraméterezhető függvényekkel adhatók meg, a csomópontokban pedig a többértékű logika felhasználásával történik meg a kiértékelés.
II. helyezett: Kertész Csaba
SteganograF
Budapesti Műszaki Főiskola
Témavezetők: Fleiner Rita, Vámossy Zoltán
A görög származású szteganográfia szó jelentése rejtett írás, de köznapi értelemben az információk elrejtését értük rajta olyan helyen, ahol nem is keresnénk. Ilyen rejtett információtovábbítás például a láthatatlan tinta, a mikroírás, valamint a szórt spektrumú kommunikáció. A számítógépek és a digitális jeltárolás elterjedésével lehetővé vált ennek megfogalmazása a számítógépen tárolt dokumentumokra. Természetesen csak olyan „rejtekhelyet” választhatunk adatainknak, amiben a rejtés nem okoz feltűnő változást, hiszen ez a módszer lényege.
Én egy olyan programot készítettem, amely képes 24 bites BMP-képekbe információt rejteni (tömör formátumú PNG-kép generálásával), amit a felhasználó el is küldhet e-mail formájában. A megvalósítás természetesen törekszik az egyszerű felhasználói felületre, a hibaellenőrzés használatára, a gyors működésre, a rejtett adatok alapos titkosítására. Ez utóbbihoz a legelterjedtebb és legelfogadottabb titkosítási algoritmusokat használjuk.
Karakteres alapú szövegértés
Budapesti Műszaki Főiskola
Témavezető: Vámossy Zoltán
A technikai fejlődések egyre több kényelemmel látják el az otthonokat. Az egyik ilyen mindennapjainkban használt kényelmi eszköz a legtöbb háztartásban fellelhető távirányító, amely elsősorban televízió, rádió kezelésére készült, ám ipari körökben számos más berendezéshez is gyártható. A project egy olyan távirányító eszközt vett kiindulási pontnak, amely a lehető legnagyobb szabadságot biztosítja a használójának. Ezt pedig legjobban a hanggal történő irányítással lehet megoldani.
A project fő célja, hogy C++ fejlesztői nyelv alatt, objektumorientált paradigma segítségével fejlesztői rendszert, illetve fejlesztői csomagot hozzon létre karakteres alapú szövegfeldolgozással működő programok létrehozásához. A fejlesztendő programok tetszőleges, de jól meghatározott feladatokat látnak el, miközben mondatok segítségével, angol nyelven tartják a kapcsolatot a felhasználóval. A fejlesztés lényege, hogy a szöveget bizonyos szintig megértse, és a későbbiekben, a hangfelismerő és a felolvasó programok fejlődésével létrejövő hangképző és hangot feldolgozó egységekkel olyan helyesen működő programot képezzen, melynek eredményeképpen egy beszéddel irányítható rendszert kapunk.
A project foglalkozik az elméleti alapokkal: a tudásalapú technológiák és a tudásábrázolás módszereivel, a bizonytalanságkezeléssel. Ezek mellett szól az angol nyelvvel kapcsolatos nyelvtani problémák algoritmizálásáról, tudásábrázolásról, mintaillesztésen alapuló szövegfeldolgozásról. Mindezen feladatok összességével próbál egy olyan eljárásgyűjteményt és mintafeladatokat létrehozni, melyek alapján a későbbiekben könnyen elvégezhető egy új rendszer megtervezése és elkészítése.
III. helyezett: Venesz Béla
Az informatikai biztonság tervezésének jelentősége a World Trade Center tragédiájának tükrében
Széchenyi István Egyetem
Témavezető: dr. Raffai Mária
Az utóbbi 15 évben meglehetősen nagy változás történt az elszigetelt munkahely, munkaterület felől az internet által összekötött munkahely irányába. Ezzel egyidejűleg a központi számítógépek irányából a felhasználó által kezelt PC Desktop irányába is elmozdulás történt. Minkét változás új követelményeket hozott magával az IT területének veszélyforrásait tekintve. Az internet terjedése, az azon elérhető programok, utilityk révén egyre inkább lehetővé válik különösebb nehézség nélkül és gyorsan rosszakaratú szoftverek létrehozása.
Az átlagos vásárlói kör azonban, általában kevésbé biztonságorientált és képzett a biztonságos termékek területén. A kereskedelmi fejlesztők éppen ezért nem mutatnak alapvetően hajlandóságot a biztonságos termékek kifejlesztéséhez. Másik oldalról megközelítve ez azt jelenti, hogy a biztonsági aspektust hiányosan figyelembe vevő fejlesztők pontos ismeretekkel rendelkeznek a szoftver és a hardver tulajdonságairól, amit felhasználva az adott számítógéprendszert kompromittálni tudják.
A modern szoftverfejlesztő eszközök és módszerek ellenére, az emelkedő komplexitás és a szoftver-előállítók piaci nyomására, egy magas hibaarányú és instabil szoftverhez vezet. A tesztelési paradigmák, a minőség és megbízhatósági intézkedések, azok elhanyagolásával megváltoztak, mert mostanában az a szokás, hogy az alfa verziót piacra dobják, és a hibakeresést a felhasználóknak engedik át, és a hibát csak akkor javítják ki, ha azt a felhasználó jelenti. A telepítés és a hasonló szoftverek üzemeltetése során létrejön egy olyan számítógépes környezet, amely fogékony a támadások iránt, és kevés védelmet nyújt a nem kívánatos tevékenységek ellen.
A dolgozat célja, hogy áttekintő képet nyújtson az informatikai rendszerek biztonságos működését veszélyeztető kockázatokról, ismertesse azokat a rendszerelmeket, amelyeket a fenyegető tényezők érintenek, illetve végigvezesse az olvasót az elő- és felkészítő jellegű elemzési és tervezési folyamatba, amellyel az informatikai biztonság, és ezáltal a folyamatos üzletvitel katasztrófa esetén is biztosítható, illetve gyorsan helyreállítható.
Virtuális lokális hálózatok alkalmazása az iskolákban
Széchenyi István Egyetem
Témavezető: Puskás László
A tudományos diákköri dolgozatom témája a virtuális lokális hálózatok működésének és alkalmazásának bemutatása az iskolákban. Pályaművem elején röviden kitérek a rendszergazdák sokrétű tevékenységi köreinek bemutatására az általános feladatokon keresztül a szoftver- és hardverfeladatokig.
Dolgozatomban ismertetem a hagyományos helyi hálózatok és a virtuális helyi hálózatok közötti alapvető különbségeket. Bemutatom a virtuális lokális hálózatok három kialakítási lehetőségét, valamint az egyes megvalósítások esetén a rendszer üzemeltetőjére háruló feladatokat. Számos érvet sorakoztatok fel a biztonság, a kezelhetőség és a gazdaságosabb kivitelezhetőség területéről, valamint arról, hogy miért előnyösebb a virtuális hálózatok kialakítása az oktatási intézmények számára.
Pályamunkám végén gyakorló programozási feladatokat mutatok be, amelyek segítségével könnyedén elsajátíthatók és elmélyíthetők az ilyen típusú helyi hálózatok kezelésével (menedzselésével) kapcsolatos feladatok.
különdíj: Báthori Gábor
Az elektronikus üzletvitel intelligens megoldásai
Széchenyi István Egyetem
Témavezető: dr. Raffai Mária
Munkám célja az volt, hogy megismertessem az olvasóval a jövő egyik meghatározó kereskedelmi és szolgáltatási formáját. Az elektronikus értékesítési és információszerzési folyamatok jelentőségét vizsgáltam oly módon, hogy a témát többféle aspektusból közelítettem meg: informatikai és közgazdasági oldalról egyaránt, érintve a jogi szabályozás kérdéskörét is. Taglalva az elmúlt évtizedek tudományos és technikai fejlődésének fokozatait, megismerhetjük az információs rendszerek, az újfajta kommunikációs csatornák kialakulásának jelentőségét. Alkalmazva ezen technikai újításokat a gazdasági folyamatokban lehetővé vált az elektronikus üzletvitel kialakulása. Az elektronikus kereskedelem különböző részterületeinek tárgyalásakor az informatikai és a közgazdasági nézőpontot vetettem össze: vagyis arra kerestem a választ, hogyan befolyásolja az e-kereskedelem a gazdasági szereplők (egyének, vállalatok, állam) közötti gazdasági kapcsolatok megvalósítási módjait. Végül kitértem az elektronikus adatátvitel során oly fontos és kényes kérdésre, a biztonságtechnikára is. Ezzel kapcsolatban részletesen foglalkoztam az „Elektronikus aláírásról szóló törvénnyel” is: az egyetlen, a kérdéskörrel foglalkozó jogi szabályozással.
Hangsúlyozni szeretném annak a folyamatnak a pozitív hatásait a gazdaságra, amely az elmúlt években rohamos fejlődésnek indult: az e-banking, az e-kormányzat, az e-kereskedelem újító törekvései. Ez a fejlődés azonban – véleményem szerint – napjainkban sajnálatos módon lelassult: hiába szólnak a statisztikák egyre több „elektronikus bankolóról”, a banki szolgáltatások tárházának színvonala nem emelkedett szignifikánsan az 1997–98-as kezdéshez képest, egyedül a mobilbankingot lehet „újdonságként” említeni. Nem is beszélve a kormányzati portál sikertelenségéről. Az „Elektronikus aláírásról szóló törvény” lehetővé tette ugyan az e-szignó alkalmazását az elektronikus gazdasági kapcsolatok hitelesítésére, de a hitelesítésszolgáltatók jogállásának szabályozása nem egyértelmű, és a törvény egyéb megválaszolatlan kérdéseket is hagyott. A jogi szabályozás egyértelműen megtorpant, és égetően szükség lenne további szabályozásra. Az államnak nincs befolyása az internetes adat- és tartalomszolgáltatásra sem, amely gyengíti a felhasználók bizalmát az elektronikus folyamatok biztonságosságában.
Tőzsdei elemző mobil eléréssel
Budapesti Műszaki Főiskola
Témavezető: dr. Kutor László
A project célja olyan tőzsdei elemző programok általános bemutatása és modellezése, melyek segítségével a felhasználó áttekintést nyerhet a közelmúlt tőzsdei árfolyammozgásairól. A dolgozat tartalma:
· Rövid áttekintés a tőzsde működéséről, felosztásáról és fontosabb indexeiről.
· Egy működő tőzsdei információkat feldolgozó kliens-szerver architektúra bemutatása.
· Meglévő adatbázishoz kapcsolódó hatékony kliens program megtervezése és létrehozása, melynek segítségével a felhasználó látványos elemzést kaphat a napi, vagy akár hosszabb távú tőzsdei árfolyam alakulásokról.
· Értesítő alrendszer elkészítése, melynek segítségével a program (egy mobiltelefon használatával) SMS-ben értesíti a felhasználót, ha valamilyen figyelt tőzsdei esemény bekövetkezik.
Portfoliók kezelése
Rövid ismertetés ♦ A dolgozat célja egy olyan kliens oldalon telepíthető szoftver létrehozása, melynek egyszerű kezelőfelületen keresztül adhatunk ki a felhasználó által elképzelt elemzési műveleteket. Az egyes elemzésekhez (grafikonokhoz) események társíthatók, amelyek bekövetkezésének esetén a felhasználó SMS-ben kap értesítést a futó alkalmazástól. Az elemző program lényege, hogy az interneten hozzáférhető tőzsdei adatbázisok analizálását teszi lehetővé egy mobiltelefonos értesítő kiegészítéssel. A program funkcióit a már megszokott és bevált Windowszos környezet teszi felhasználó-barátibbá. Összességében véve egy egyszerűen kezelhető, de professzionális szoftver létrehozására irányul a projekt.
Rendszerigények ♦ A tőzsdei elemző program működési feltételeit kielégítik a legalapvetőbb PC-s elvárások: Windowst futtatni képes konfiguráció, valamint internetes kapcsolat. Ezen kívül az értesítő alrendszer működéséhez szükséges egy mobiltelefon és a számítógéppel történő összeköttetést megvalósító kábel.
I. helyezett: Szolnoki Tibor
Kórházi kommunikációs rendszer
Gábor Dénes Főiskola
Témavezető: dr. Raffay Csaba
A dolgozatban tárgyalt kutatás és fejlesztés alapötletét egy olyan többcélú, nagyteljesítményű adatátviteli hálózat iránti érdeklődés adta, amely több célra felhasználható, azonban költségei alacsonyak, hardverigénye minimális. Fontos cél volt, hogy egyszerű eszközökkel megvalósítható legyen többcsatornás, többirányú digitális hangátvitel is. Egy ilyen hálózat alkalmazására legalkalmasabbnak a kórházakban és egyéb ápolási intézményekben esetleg, szállodákban alkalmazható komplex kommunikációs rendszer tűnt.
Az elképzelések egy modern felépítésű, nagyteljesítményű és flexibilis, teljesen digitális rendszerben valósultak meg. A fejlesztés során meghatározásra került egy újszerű hálózat és a teljes rendszer működésének kidolgozása, kapcsolási és nyomtatott áramköri tervek, az integrált áramkörök tervezése, illetve az összes működtető program megírása.
A dolgozatban részletesen tárgyalásra kerül a hálózat felépítése, működése és paraméterei, a hálózatra kapcsolt eszközök által támasztott követelmények, valamint a nővérhívó rendszer minden részegységének felépítése, a szoftverek feladata.
A kifejlesztett nővérhívó rendszer egy teljesen digitális kommunikációs eszköz. A központi részek a nővérállásban vannak elhelyezve, a modulok pedig a betegek ágyainál valamint a szobákban találhatók. Ezeket egy speciális gyűrű alakú, 1 Mbs sebességű hálózat köt össze, csupán 2 vezetékéren. Ezen keresztül a hálózatra kapcsolt távoli egységek nemcsak lekérdezhetők és vezérelhetők, hanem közöttük akár 19 db kétirányú beszédcsatorna is kialakítható.
A dolgozat korlátozott terjedelme és a fejlesztés mérete miatt, sajnos az eddig, és a jövőben kifejlesztendő részek tárgyalása csupán áttekintő jellegű.
A dolgozat megírása (2001. november) óta eltelt időben az eredmények gyakorlati felhasználása is megkezdődött. Egy miskolci cég felkérésére először az „éles” próbák kezdődtek meg a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházban, és Budapesten a SOTE II. Szülészeti Osztályán.
Kontrolling mint vezetői információs rendszer az egészségügyben
Gábor Dénes Főiskola
Témavezető: Gál József
Jelenleg a szentesi kórháznál dolgozom mint informatikus. Feladataim között elsődlegesen a 3 éve bevezetett kontrolling rendszer működtetése szerepel. Ennek az új szemléletnek a bevezetése más megvilágítás alá helyezte az egészségügyi rendszerben zajló, önmagában sem egyszerű gazdasági folyamatokat.
Ahhoz hogy tudjuk valójában mi is történik, és a vezetés képes legyen irányítani ezeket a folyamatokat az információs rendszernek a kórház minden területéről információt kell szolgáltatnia. Az eredményes döntéshozatal feltétele, hogy a szükséges információk naprakészen elérhetőek legyenek az intézmény minden meghatározó tevékenységi körére vonatkozóan. A cél tehát információt szolgáltatni a vezetők számára hatékony, könnyen érthető módon.
Számomra azért is fontos ez a terület, mert az eddigi tanulmányaimra építve és azt felhasználva lehetőségem nyílik egy új, egyre jobban elterjedő szemléletmód elsajátítására és az egészségügyben zajló folyamatok megismerésére. A kórházi rendszer átlátása és a folyamatok elemzése egy olyan terület, amelynek elsajátítása nagy kihívást jelentett számomra.
Dolgozatommal tehát szeretném összefoglalni ennek a hatalmas rendszernek, véleményem szerint ezt a központi szerepet játszó részét. Munkám során hatalmas mennyiségű adatból olyan információkat kell kinyerni, amely a vezetői döntések alapjául szolgálnak. A rendelkezésre álló adatok sokfélesége azonban nemcsak a számviteli, közgazdaságtani látásmódot követeli meg, hanem elengedhetetlen az adatbázis-kezelés ismerete is. A különböző területek eltérő informatikai rendszerei miatt olyan alrendszer kidolgozása is a feladatom volt, amellyel a célszoftver számára a megfelelően strukturált adatok előállíthatóak lettek.
III. helyezett: Győri Sándor – Petres Zoltán
Az emberi máj-epe rendszer vizsgálata lágy számítási módszerekkel
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
Témavezetők: dr. Baranyi Péter, dr. Várkonyiné dr. Kóczy Annamária, dr. Légrády Péter
Az emberi szervezet talán legkevésbé ismert, legkevésbé átlátott része a máj-epe rendszer, s az ezzel szoros összefüggésben lévő vérjellemzők és hormonok alakulása. Az orvosi kutatások döntő többsége eddig ennek csak egyes szűk részterületeit vizsgálta, nem pedig a komplex rendszert tekintette, s a mérési eredmények alapján megállapítható, hogy az eddigi modellek tévesnek bizonyulnak. Tipikus példa erre a Time Magazin 1984. márciusi számának címlapsztorija, amely szerint a tojásfogyasztás káros az emberi szervezetre, emeli a koleszterinszintet. 15 évvel később, az 1999. júliusi számban ennek épp az ellenkezője jelent meg szintén a címlapon.
A máj-epe rendszer működéséről közvetlen és közvetett információt szerezhetünk. Közvetlen például a szteroid- és hormonszintek mérése, ezek azonban önmagukban nem adnak teljes képet. Behatóbb, s nem utolsó sorban olcsóbb vizsgálati módszert jelentenek a közvetett adatok. Munkánk során ezek közül a következőkre támaszkodtunk: A beteg epehólyag-ürülésének ultrahangos vizsgálati adatai egy kiadós reggeli után, vérjellemzők a vizsgálat reggelén és az ezt követő nap reggelén. A feladat az epehólyag működése és az előző napi vérjellemzők alapján a következő napi vérjellemzők meghatározása.
Dolgozatunkban erre az orvosi problémára alkotunk modellt. A modellezést megnehezíti a máj-epe rendszer erős nemlinearitása, a mérési adatok pontatlansága, s az a bizonytalanság, hogy magát a rendszert (az emberi szervezetet) nem ismerjük pontosan. Nem ismerjük az állapotváltozók számát, nem tudjuk, hány tárolós a rendszer és hány bemenete van. Problémát jelent, hogy a rendszert kizárólag egy hiányos adatbázis, a rendelőben megfordult betegek konkrét mérési adatai alapján vizsgálhatjuk csak.
Az erős hiányosság és bizonytalanság miatt modellezési módszerként lágy számítástudományi eszközöket választottunk. A lágy számítási módszerekkel történő approximációval részleges, valósághű modellt kaptunk.
A modell komplexitáscsökkentésére az ún. magasabb dimenziós szinguláris érték felbontáson (HOSVD) alapuló módszert használtuk, amelyet az ehhez szükséges matematikai háttérrel együtt szintén részletesen ismertet a dolgozat.
A Kisalföld Volán pályaudvari információs rendszerének fejlesztése a GPS technológia segítségével
Széchenyi István Egyetem
Témavezető: dr. Nagy György László
A GPS rendszert az USA Védelmi Minisztériumának utasítására fejlesztették ki. A folyamatosan tökéletesedő technikát ma már mindenki elérheti, aki rendelkezik elegendő anyagi háttérrel. A tömegközlekedésben ezt a technológiát a Kisalföld Volán Közlekedési Rt. alkalmazta először az országban.
Dolgozatunkban a GPS lehetőségeinek bemutatása után áttértünk az utastájékoztatásra. Ez a funkció nincs kihasználva. Gondot okoz, hogy a tájékoztató rendszer nem elég informatív. Munkánkban kétféle kijelzési technikát is bemutattunk. (FOK-GYEM; Visinform).
A probléma megoldása az lenne, ha a műholdas járműkövetést összekapcsolnák a pályaudvari információs rendszerrel. Mivel eddig csak auditív tájékoztatás volt ezért a rendszer minden elemét meg kellene vásárolni, amely elég nagy anyagi megterhelést jelentene. A hardverelemek mellett szoftverterméket is be kellene szerezni, és azokat megfelelő szakember irányítása mellett üzemeltetni, és karbantartani kell.
A rendszer felépítésénél mindenképpen figyelembe kell venni, hogy a fejlesztés évekre nyúlik el és az elképzelések, valamint a felhasználható eszközök változnak. A rendszert tehát olyan elemekből kell felépíteni, amelyek önálló, illetve a tervezettnél alacsonyabb szintű kapcsolat esetén is az adott feladatot a lehető legjobban ellátják, nyitottak a fejlesztésre és bővítésre. Elvárás továbbá, hogy a beruházási, karbantartási és üzemeltetési költségek a lehető legalacsonyabbak legyenek, annak ellenére, hogy ezek gyakran egymásnak is ellentmondanak, továbbá kizárhatják a legkorszerűbb megoldások teljes körű alkalmazását.
A rendszer különböző részei különböző állapotban vannak. Egyes részek csupán tervek, mások gyártásra várnak, egy nagyobb egység pedig készen van, üzemel, de bővíthető. A továbbfejlesztés tulajdonképpen folyamatos munka, egyrészt a rendszer teljes kiépülése, másrészt az elavuló és működésképtelenné váló egységek kiváltása a célja. A tervezés során az adaptálhatóságot is figyelembe kellett venni, hogy más jellegű forgalmi környezetbe is integrálható legyen a rendszer.
Utazók és felfedezők (multimédia ismeretterjesztő program)
Gábor Dénes Főiskola
Témavezető: Nyakas Csaba
A program az elmúlt történelem híres földrajzi felfedezőit és utazóit hivatott bemutatni. Ezek a történelmi személyek nagyban befolyásolták Földünk mai arculatának kialakulását és fejlődését, sokszor vitatott módszerekkel. Céljuk mégis idegen kultúrák megismeréséhez vezetett, bár a középkor és az újkor találkozásánál leginkább a területszerzés volt a felfedezők legfőbb kötelessége.
A konkvisztádorok és kalózok mellett szép számmal akadtak azonban természetbúvárok és tudósok is, talán nekik köszönhet legtöbbet a tudomány. Elég Darwin, Heyerdahl és Humboldt nevét megemlíteni, róluk nem az indiánok lemészárlása, veszélyeztetett fajok kiirtása jut eszünkbe. Ne feledkezzünk meg még korunk „utazóiról” sem, az asztronautákról, akiket talán a legbátrabb felfedezők közé sorolhatunk, akik olyan helyre merészkedtek, ami nagyon távol áll Földünk megszokott fizikai valóságától.
Az ember ösztönös kíváncsiságának és tudásvágyának megtestesítői voltak a felfedezők és utazók.
A program közel 300 személy életrajzát mutatja be, végigkísérve pályájukat és utazásaikat. A megtett utakat animációk teszik szemléletessé. A program tartalmaz még archív filmbejátszásokat is, tesztkérdések megoldásával ellenőrizhetjük tájékozottságunkat a témakörben, szótár segít az idegen szavak megértésében. A Naptár menüben időrend szerint vannak lejegyezve a fontosabb események, innen kereszthivatkozással is elérhetjük a kiválasztott személy kalandos életrajzát vagy esemény bemutatását.