A Hallgatói Önkormányzat hírei
   
   
A Hallgatói Önkormányzat tevékenysége talán soha sem volt annyira szerteágazó, mint most, ezért "szokásos" beszámolónkat egyszerűbben és átláthatóbban tudjuk tevékenység szerint csoportosítani, mint időrendben leírni. Így talán ti is könnyebben megtaláljátok a benneteket érdeklő kérdésekre a választ. Természetesen személyesen is szívesen válaszolunk, ha kérdéseitekkel hozzánk fordultok.
Lakhatási támogatás. Az előző félév talán egyik legnagyobb (HÖK-ös) sikere volt, hogy sikerült elkészíteni, és az intézeti tanáccsal elfogadtatni a lakhatási támogatás kiosztásának szabályzatát. Mint a felsőévesek jól emlékeznek rá, tagozatunkon egy teljes évet csúszott a jogszabályban garantált támogatási forma kiosztása. Ennek egyetlen oka az volt, hogy az ELTE "elfelejtette" a Győri Tagozatot, és nem kevés kommunikáció (az informális csatornáktól egészen a majdnem fenyegetésig) kellett ahhoz, hogy eszükbe jussunk. Miután az összeget a rendelkezésünkre bocsátották, még mindig előttünk állt a szabályzat elkészítésének feladata, aminél több szabályzatot is figyelembe vettünk. Talán ennek köszönhető, hogy az Intézeti Tanács gyakorlatilag vita nélkül elfogadta javaslatunkat. Azok után, hogy mekkora várakozás előzte meg a támogatás kiosztását, meglepően kevés pályázat érkezett be hozzánk. Ennek okát a legtöbb panaszos abban jelölte meg, hogy nem voltak ismertek a pályázat benyújtásának szabályai és határideje. Ezt sajnos nem fogadhatjuk el, hiszen - pontosan a bevezetésre való tekintettel - a szabályzatba több kedvezményt is beépítettünk, valamint a pályázati lapra rámásoltuk a teljes szabályzatot. Ennek ellenére a most (második félév) leadott pályázatoknál is észre kellett vennünk, hogy sokan közületek még mindig nem ismerik a szabályokat, például a szükséges igazolásokról szóló részeket.
A most esedékes határidő lejárta előtt mintegy tizennégy órával azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy sokkal több igénylés érkezett be, mint előző alkalommal, vagyis közelebb kerültünk az elérni kívánt célhoz, hogy az arra jogosultak megkapják a támogatást. Amire ezeket a sorokat olvassátok, már valószínűleg ismeritek az elbírálás eredményeit, és valószínűleg dühösek vagytok, amiért a most kiosztásra kerülő összegek jelentősen kisebbek, mint az előző félévben voltak. Ennek alapvetően két oka van: kevesebb pénzt kell szétosztanunk több részre. És ez jövőre még rosszabb lesz, mert ebben a félévben szétosztjuk azt a két millió forintot, amelyet maradékként hoztunk át az előző félévről.
A támogatási formák másik jelentős formájával, a tanulmányi ösztöndíjjal kapcsolatban megint ugyanazt mondhatjuk el, mint amit minden félév kezdetén: előbb - utóbb megjön. De inkább utóbb. Ennek oka egyrészt az, hogy - bár a halasztott vizsga intézménye formálisan megszűnt - ezt a szemesztert sem sikerült mindenkinek időben befejezni. És ha csak egyetlen olyan hallgató van, aki nem zárja le a félévét időben, csúszik mindenki ösztöndíjának kifizetése. Mielőtt kést ragadva a halasztott vizsgásokra rohannátok, elárulom, hogy a SZIF amúgy sem fizetne március előtt. Ez az intézeti szabályzatban rögzített lehetőség (mely történetesen megegyezik az országban általános gyakorlattal) lehetővé teszi, hogy minden félév elején az első két havi kifizetéseket a második hónapban egy összegben tegye a hallgatók számlájára. A mi esetünkben a HÖK a lap (tervezett) megjelenésének hetében kapja meg az évfolyamátlagokat, amelyek alapján szerdán meghatározza az ösztöndíj kategóriáit. Sok kérdést kapunk azzal kapcsolatban, hogy miért nem differenciáljuk jobban a kategóriákat, így ugyanis nem igazságos, hogy valaki több ezer forinttal kevesebbet kap egyetlen tized eltérés miatt. Sajnos, a kategóriák számát a kari szabályzat kötelezően állapítja meg, tehát ezt mi nem változtathatjuk meg.
A költségtérítéseseknek jó hír, hogy az államilag finanszírozott képzési helyre való átvételének szabályzat - tervezete már készen van, csak az Intézeti Tanács elfogadó döntésére vár. Bár a pontos számok még nem ismertek, körülbelül tíz - tizenkettő költségtérítéses hallgató átvételére lesz majd mód. Az átvételt meglehetősen hosszú eljárás előzi majd meg, lévén az elbírálás két lépcsős, és - bár ez még vitatott - a döntést egy környezettanulmány is megelőzi majd. Alapfeltétel lesz "a hallgató szociális helyzetében, életkörülményeiben beállt jelentős és tartós változás", ezen kívül figyelembe jön még a hallgató tanulmányi eredménye is. Ezek után a költségtérítésesek átvétele folyamatos lesz minden félévben, a megüresedő helyek arányában.
Még egy keveset beszéljünk pénzről. A kari szabályzat szerint léteznek keretek a hallgatók kulturális, tudományos és közéleti tevékenységének elismerésére, ösztöndíjak formájában. Az erre elkülönített keretet eddig soha sem használta fel az intézet (így sem veszett kárba: maradványként a rendkívüli szociális támogatás keretébe olvadt), sőt még az elbíráló kuratórium felállítását sem kezdeményezték. Pedig ez a forrás alkalmas lenne az ilyen irányú tevékenységet magas szinten művelők elismerésére. Mi mindenesetre javaslatot teszünk az intézetnek a kuratórium (mint alapfeltétel) felállítására. Mint emlékeztek az előző félévben is odaítéltünk két sportösztöndíjat, de ezeket nem a fent említett keretből, hanem a HÖK működésére fordítható keretből fizettük. Ha az új ösztöndíj - rendszert nem is tudjuk kialakítani, a korábbi formában megint kiosztunk majd néhány ösztöndíjat, de ezeknek így határt fog szabni a költségvetésünk.
Így is fel kell tehát vállalnunk az anyagi segítségnyújtást, azon hallgatók felé, akik arra érdemesek. Az egyének támogatásával szemben prioritást élvez a csoportok támogatása, vagyis keressük a formát azoknak a hallgatói közösségeknek a támogatására, amelyek a Tagozat szempontjából értékes tevékenységet végeznek. Szeretnénk elérni, hogy a joghallgatók itt Győrben ne csak az egyetem látogatásával, hanem esetleg más irányú, de legalább olyan hasznos tevékenységgel töltsék el idejüket.
Programok. A legközelebbi - általunk szervezett - program a szaknap lesz. Az persze jó kérdés, hogy mennyire lehet szakmailag túlszárnyalni a Bibó István Egyetemi Klub által szervezett programokat, vagy a most alakuló Európai Jogakadémia tervezett konferenciáját. Mindenestre a szaknap színvonalát - úgy gondolom - a meghívott előadók biztosítani fogják. Az mindenestre biztos, hogy olyan sportprogramokat csinálunk, amilyenekre igény lesz, és hogy a buli reggelig fog tartani.
Pólók. A hallgatói önkormányzatok talán egyik legnyereségesebb tevékenysége a rendezvényszervezés mellett a szakpólók készítése. A pólók készítésének megtérülése kb. nyár elejére várható (a gólyatáborban szeretnénk eladni az összes maradékot), terveink szerint az így nyert bevételt a gólyatáborban fogjuk felhasználni, amely így még színvonalasabb lesz, és többen vehetnek részt benne a felsősök közül.
Belügyeink. A HT választásai után szeretnénk összehívni a küldöttgyűlést, ahol - ennél a cikknél lényegesen bővebb formában - beszámolunk tevékenységünkről, és beterjesztjük gazdasági beszámolónkat, valamint a második félév költségvetését. Ezeket az anyagokat a szélesebb nyilvánosság érdekében rövidített formában a Paragrafus hasábjain is közzé tesszük majd.
Külügyek. Az elmúlt időszakban a HT aktív külügyi tevékenységet folytatott, megjelentünk mind az országos érdekvédelmi szervezetben, mind a városi érdekegyeztető fórumokon. Ezt a tevékenységet - az ifjúságpolitika pozitív irányú alakításának magasztos célja mellett - az motiválja, hogy így hozzáférhetővé válnak különböző pályázati források. Így elkerülhető, hogy a hallgatói önkormányzat saját fejlesztéseit ilyen külső forrásokból, és ne a más célokra is felhasználható összegekből oldja meg. Megjegyzem: a hallgatói önkormányzatoknak alig van pályázati lehetőségük, a pályázatok többsége ugyanis a civil szervezeteket célozza meg.

Rozman Balázs