Főoldal

Önéletrajz

Oktatás

Kutatás

Publikációk

Vállalati kapcsolatok,
szakmai gyakorlat

 

 

 

Teljes publikációs lista

a Magyar Tudományos Akadémia MTMT rendszerében: https://www.mtmt.hu/
(a Keresés az adatbázisban mezőbe Koppány Krisztián nevet írva)

Legutóbbi publikációk

(ÚJ!) Mekkora a globális ellátási láncoknak való kitettségünk?

A kínai koronavírus és a magyar gazdaság kitettsége
Mit mutatnak a világ input-output táblák?
Közgazdasági Szemle, LXVII. évf., 2020. május (433-455. o.)

Ajánló. A koronavírus-járvány számos gazdasági szereplőt, kis- és nagyvállalatot, cégvezetőt, de teljes nemzetgazdaságokat, gazdaságpolitikai döntéshozókat is rádöbbenthetett arra, hogy milyen problémákat okozhat, ha ellátási láncaink túlságosan nagy arányban támaszkodnak viszonylag szűk területen koncentrálódó kereskedelmi partnerekre.

Globalizált világunkban az elmúlt években, évtizedekben az erőforrások áraiban, különösen a munkaerő-költségekben vagy a környezetvédelmi előírásokban mutatkozó különbségek olyan országokba vonzották az alapanyag-előállítást vagy az összeszerelési tevékenységeket, ahol ezek világviszonylatban a legalacsonyabb költséggel végezhetők. Rengeteg termék gyártása települt például Kínába. Több ágazatban szinte teljesen megszűntek a más országbeli vagy legalábbis a közelebbi beszerzési források. A járvány kapcsán sokan az eddigi folyamat, a globalizáció megtorpanásáról vagy visszafordulásáról beszélnek, erre számítanak.

Valóban, az értékláncok megszakadása keresleti (vevői) és kínálati (beszállítói) oldalról is komoly gondokat okozhat, amelyet persze rövid távon elfedhetnek a meglévő alapanyag- és alkatrész készletek, illetve a készletre termelés. A csúcshatékonyságra törekvő, minimális készletekkel működtetett just-in-time rendszerekben azonban jóval hamarabb kiütköznek az ellátási problémák. A hazai ipari szereplőkkel folytatott konzultációk igazolják, hogy az átmeneti leállások, kényszerszabadságok veszélyhelyzet miatti bevezetéséig (vagyis március végéig, április elejéig) milyen komoly feszültségek árán tudták csak fenntartani termelési tevékenységüket. Gyakorlatilag azt gyártották, amit tudtak. Szinte csak ennek köszönhető, hogy az ipari termelés volumene nem esett vissza a legfrissebb, márciusi adatok által már jelzett 10 százalékosnál jobban.

A Közgazdasági Szemle 2020. májusi számában megjelent írásom a fenti kérdések makrogazdasági vetületével, a magyar gazdaság globális értékláncoknak való kitettségével foglalkozik. Az input-output és a hálózatelemzés módszerein alapuló vizsgálatok nemcsak országos viszonylatban, hanem regionális szinten, vagy akár egyes mikrogazdasági szereplőkre, vállalatokra is elvégezhetők. Segítségükkel feltárhatók a cégek beszállítói és értékesítési láncaiban megtestesülő kockázatok, s elemezhetők ezek csökkentésének lehetőségei, az egyes lépések várható hatásai. A kapott eredmények pedig beépíthetők a gazdaság újraindítása során meghozott vállalati és nemzetgazdasági szintű (külkereskedelemi, ágazatfejlesztési és általában a gazdaságpolitikai) döntések, a globális és lokális ellátási láncok újraszervezésének, átalakításának szempontjai közé.

A tanulmány a következő linkről érhető el: http://www.kszemle.hu/tartalom/cikk.php?id=1904.

Makrogazdasági és regionális hatáselemzés multiplikátor modellekkel
Hazai alkalmazásokkal és számpéldákkal, Excel környezetben
Tankönyv/szakkönyv, ISBN 978-963-06-4385-6

A kapcsolódó kutatást, a könyv megírását, szerkesztését, lektorálását és kiadását a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj és a Pallas Athéné Domus Scientiae Alapítvány támogatta.

Összefoglaló. A könyv célja, hogy bevezetést nyújtson a gazdasági hatáselemzés (EIA, Economic Impact Analysis) alapvető módszereibe és főként hazai példákon, esettanulmányokon keresztül bemutassa ezek alkalmazásait. Célközönségét elsősorban egyetemi hallgatók, doktoranduszok és a téma iránt érdeklődő szakemberek jelentik.

A növekedés lehetőségi és kockázatai
Magyarország feldolgozóipari exportteljesítményének és ágazati szerkezetének vizsgálata, 2010-2014
Közgazdasági Szemle, LXIV. évf., 2017. január (17-53. o.)
Link:
http://www.kszemle.hu/tartalom/cikk.php?id=1671

Összefoglaló. A tanulmány azt vizsgálja, hogy a hazai feldolgozóiparban 2010 és 2014 között lezajlott ágazati átrendeződések milyen lehetőségeket és kockázatokat hordoznak makrogazdasági növekedésünk szempontjából.

Tudományos összefoglaló. A tanulmány a magyar gazdaság szerkezeti átalakulását s ennek növekedésre gyakorolt hatásait vizsgálja input-output táblák és hozzáadottérték-multiplikátorok segítségével. Az időszak elején még domináns, majd visszaszoruló számítógép- és elektronikaiberendezés-gyártás, valamint az egyre inkább kiemelkedő közútijármű-gyártás szorzói a legalacsonyabbak között vannak. A két húzóágazat GDP-hez való jelentős hozzájárulása sokkal inkább hatalmas termelési és kiviteli volumenüknek, mint hozzáadottérték-hányadaiknak és hazai beszállítóikra tovagyűrűző hatásaiknak köszönhető. A keresleti komponensek közül ezért az exportra, az ágazatok közül pedig ennek legnagyobb hányadát adó, az ágazati politika középpontjában álló feldolgozóiparra koncentrálunk. Megmutatjuk, hogy a 2009-ben bekövetkezett exportsokk nagyjából fél százalékkal nagyobb visszaesést eredményezett volna 2014-ben, mint 2010-ben. A feldolgozóipari kivitelnek tulajdonítható várható növekedés emelkedett, nőtt ugyanakkor ennek szórása, vagyis a növekedés kockázata is. A közútijármű-gyártás mindkét változáshoz való hozzájárulása kiemelkedő. Kimutatható az is, hogy a 2010-ben még két domináns ágazattal rendelkező gazdasági szerkezet fennmaradása jóval kedvezőbb növekedési és kockázati feltételeket teremtett volna, ami a diverzifikáció fontosságára hívja fel a figyelmet.

Növekedési hozzájárulások számítása
input-output táblák strukturális felbontása alapján

Statisztikai Szemle, 94. évfolyam, 2016. 8-9. szám
Link: http://www.ksh.hu/statszemle_archive/2016/2016_08-09/2016_08-09_881.pdf

Összefoglaló. Az egyes gazdasági ágazatok növekedési hozzájárulásait a statisztikai hivatalok (köztük a KSH is) az adott ágazathoz tartozó vállalatok saját hozzáadott értékével mérik. A vállalatok azonban közvetlenül és közvetve sok más ágazat szereplőivel vannak kapcsolatban a gazdaságot átszövő értékláncok mentén, s a beszállítók mind-mind hozzájárulnak a vizsgált ágazat végső kibocsátásához, az pedig a beszállító ágazatok növekedéséhez. A tanulmány a gazdasági növekedés értékláncszemléletben való vizsgálatának módszereit mutatja be, amelyek nemcsak az mérik, hogy egy adott ágazat mennyit növekedett, hanem azt is, hogy ebből kifolyólag mekkora bővülés adódott más ágazatokban. A gazdasági növekedés ilyen módon történő számítása pontosabb képet adhat az ágazatok gazdaságteremtő és növekedési potenciáljáról mind az egyes ágazatok szereplői, mind pedig a gazdaságpolitikusok számára.

Tudományos összefoglaló. A tanulmány célja, hogy egy esettanulmány segítségével bemutassa a növekedési hozzájárulások input-output táblák strukturális felbontásával történő számításának módszereit és ezek hazai alkalmazási lehetőségeit. Bár a szükséges adatok meglehetősen nagy késleltetéssel állnak rendelkezésre, a kapott eredmények jól mutatják, hogy a beszállítói relációk és az értékláncokon tovagyűrűző effektusok figyelembe vétele jelentősen módosíthatják az ágazatok, valamint a végső keresleti komponensek növekedési hatásaival kapcsolatos, negyedéves GDP-számítások alapján kirajzolódó képet. Az elemzés kizárólag nyilvános, a KSH Tájékoztatási adatbázisából és STADAT-tábláiból hozzáférhető makrogazdasági és ágazati adatok felhasználásával készült.

Estimating Growth Contributions by Structural Decomposition of Input-Output Tables
ACTA OECONOMICA 67:4 pp. 605-642., 38 p.

Abstract. This paper presents a case study to demonstrate the calculation methods of growth contribu-tions using structural decompositions of input-output tables and their Hungarian applications. Although the required data are available with a considerable time-lag, results show that taking supplier relations and value chain multipliers into account can significantly alter the picture on growth effects of industries and final demand categories by the conventional approach based on quarterly GDP calculations. This can be instructive for analysts, policy and decision mak-ers, not only in Hungary, but also in other countries. The study was performed by using public macroeconomic and sectoral data obtained from the Hungarian Central Statistical Office’s (HCSO) dissemination database and STADAT tables.

Mi lenne velünk az autóipar nélkül?
Ágazataink nemzetgazdasági jelentőségének vizsgálata input-output táblákkal és hypothetical extractions módszerrel
SZIGMA 49 : 1-2 pp. 11-38. , 28 p

Tudományos összefoglaló. Az ágazatpolitikai és gazdaságfejlesztési döntések előkészítéséhez és meghozatalához nélkülözhetetlen az érintett iparágak és vállalatok makrogazdasági súlyával, szerepével és tovagyűrűző hatásaival kapcsolatos tisztánlátás. Az input-output elemzés szakirodalma hypothetical extractions (hipotetikus kivonás/kivonulás) elnevezéssel illeti azt a módszert, amely az egyes ágazatok (vállalatok) nemzetgazdasági jelentőségét úgy vizsgálja, hogy egy gondolatkísérlet keretében eltávolítja azokat a gazdaság rendszeréből, elvágva az összes olyan szálat, amellyel más hazai vállalatokhoz, az elsődleges inputtényezőkhöz és a végső felhasználókhoz kapcsolódnak. A "vele" és "nélküle" állapot különbségei mutatják a vizsgált szereplők makrogazdasági kategóriákra gyakorolt hatásait. A tanulmány a Központi Statisztikai Hivatal által közölt ágazati kapcsolati mérlegadatok (ÁKM), s az ezekből a 2010-2015. évekre továbbvezetett nemzetgazdasági input-output táblák alapján a fenti módszerrel, valamint input-output multiplikátorok segítségével elemzi Magyarország ágazatainak upstream és downstream értékláncait. A vizsgálat a hazai kibocsátásban és külkereskedelemben kiemelkedő, s a hozzáadottérték-termelésben is jelentős arányt képviselő közúti járműgyártásra koncentrál, összehasonlítva az itt kapott eredményeket más ágazatok értékeivel. Makrogazdasági mérőszámaink szempontjából egyre meghatározóbb szerepe ellenére az ágazat magyar gazdaságba való beágyazottságának mutatói hazai és nemzetközi összehasonlításban is a legalacsonyabbak között vannak, s szinte alig változtak az elmúlt fél évtizedben. Emiatt komoly jelentősége van az olyan, helyi beszállítói hálózatok erősítését célzó törekvéseknek, mint amilyen a győri Széchenyi István Egyetemen induló Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ projekt.

Kapcsolat

Széchenyi István Egyetem
9026 Győr, Egyetem tér 1.

Kautz Gyula
Gazdaságtudományi Kar
Menedzsment Campus, 2. emelet

Nemzetközi és Elméleti
Gazdaságtan Tanszék
Menedzsment Campus,
2. emelet, 205. szoba

Fogadóóra a 2019/20-as tanév tavaszi szorgalmi időszakában: keddenként 9:00 és 10 és 11 óra között (oktatási napokon, a veszélyhelyzet alatt és a vizsgaidőszakban e-mailben)

E-mail: koppanyk<kukac>sze.hu

Tel: +36 (96) 503-400/31-64

 

Tovább a Gazdaságmodellező Kutatócsoport honlapjára >>>

 

 

 

 

WebDesign: Koppány Krisztián 2017