Információrendszer-tervezés

  • ISSN: 1218 8360
  • ISBN: 963 85417 6 8
  • Szerzõ: Raffai Mária dr.
  • Lektor: Gábor András dr.
  • Kiadó: Novadat Bt.
  • Oldalszám: 331 oldal
  • Kiadás dátuma: 1996 január
  • Borítóterv: Comilfo Design Studio
  • Megrendelhetõ:
    • ALEXANDER Alapítvány 9026 Gyõr, Hédervári út 49/a, foundation.alexander@gmail.com 

Steven C. Goldman és Roger N. Nagel szerint a XXI. században az gazdaság, az ipar akkor tud a piaci versenyben helyt állni, a folyamatosan változó feltételek és körülmények között fennmaradni vagy fejlõdni, ha a módszereket és eszközöket az információtechnológiából meríti. A globálissá váló piaci kihívások agilis versenymódszereket követelnek, amelyek megoldási kulcsa az informatikai szakemberek kezében van. Az agilitás, a kihívásokra való gyors reagálás készsége a stratégiai játékterek átlátását, az információrendszer egyszerû, gyors újrakonfigurálhatóságát, rendszerkritikus módszerek alkalmazását követeli meg. "Egy agilis versenykörnyezetben az értéknövelés nyersanyaga, puszta eszköze az információ!" állítja Goldman, és hangsúlyozza, hogy az informatikusok felelõsségteljes feladata megtalálni az információhoz való széleskörû hozzáférés és a tulajdonos szempontjából fontos adatok szigorú védelmének egyensúlyát és ennek folyamatos igazítását a dinamikusan változó körülményekhez.

A fenti tényezõk, a haladás, a fejlõdés tehát megkövetelik, hogy az eddiginél jóval nagyobb figyelmet szenteljünk az információk megszerzésének, megõrzésének és feldolgozásának valamint felhasználásának. Ebben az információk szempontjából különösen jelentõs korszakban rendelkezésünkre állnak hatékony eszközök, a számítógépek, amelyek alkalmasak a mindennapi élethez szükséges, korábban elképzelhetetlen mennyiségû információ gyors és pontos kezelésére, egyszerû és komplex feladatok megoldására, egységének, összhangjának megteremtésére.

A számítógépek általánossá válása, az információk iránt megnövekedett igény, a globális információs társadalom kialakulása szükségessé teszi, hogy az eddiginél is nagyobb figyelmet fordítsunk a számítógéppel támogatott információrendszer-tervezési tevékenység magas színvonalú végzésére, a felhasználó céljához, a lehetõségekhez és a körülményekhez legjobban illeszkedõ fejlesztési elvek és módszerek helyes megválasztására. Az információrendszer-tervezés az informatikai képzés fontos, súlyponti része lett, hiszen a fejlesztés iránti igény megfogalmazásától, értelmezésétõl kiinduló, a probléma megoldására alkalmas szoftverterméket produkáló fejlesztési munka egyes fázisainak aránya a programozási és tesztelési feladatoktól egyre inkább a probléma megismerõ-elemzõ, absztraháló-modellezõ tevékenység felé tolódik, egyre nagyobb jelentõséget tulajdonítva a minõségi munkának. A szakkönyv részletesen tárgyalja az adatmodell-központú strukturált fejlesztési módszertanokat, és rövid áttekintést ad az objektumorientált elemzési/tevezési módszerekrõl is.

A Software Engineering sorozat Infromációrendszer-tervezés köteteihez tartozó munkafüzetek kiegészítik az ismeretanyagot, gyakorlati útmutatókkal, megoldási példákkal nyújtanak segítséget az elméleti anyag elsajátításához, az elõadások könnyebb megértéséhez, a gyakorlati problémák megoldásához. Ezekben a kötetekben, amelyek

foglalkoznak az egyes témák lezárásaként, összefoglalás jelleggel kérdések, feladatok segítenek a téma átgondolásában, jobb megértésében, megoldásukkal az olvasó ellenõrizheti, tesztelheti tudását.

A szakkönyv hiánypótló a hazai szakkönyvpiacon, és hasznos kézikönyv mindazok számára, akik napi tevékenységüket hatékonyabban kívánják végezni és ehhez az IT lehetõségeket kívánja felhasználni.

 

Megrendelhető (önköltségi áron postai utánvéttel): ALEXANDER Alapítvány 9026 Győr, Hédervári út 49/a, faoundation.alexander@gmail.com

 

  Home       Elõadások, cikkek      Könyvek