Egységesített megoldások a fejlesztésben
-UML modellező nyelv és RUP módszertan-
Objektumtechnológia sorozat 2. kötet

  • ISBN: 963 9056 29 4
  • Szerző: Raffai Mária dr.
  • Kiadó: Novadat Kiadó
  • Oldalszám: 473 oldal
  • Kiadás dátuma: 2001 szeptember
  • Borítóterv: Gekko Design Studio, Perjés András
Objektumtechnológia sorozat kötetei:   1. kötet      3. kötet   4. kötet

Az objektumorientált fejlesztési filozófiának az elemzési/tervezési munkában, és így gyakorlatilag a teljes fejlesztési életciklusban történő alkalmazása alig több, mint egy évtizedre tekint vissza. Ez alatt az időszak alatt számos, a fejlesztésben több-kevesebb sikerrel használt módszertan jelent meg, és egyre nagyobb igény merült fel a különböző módszertanok egységesítése iránt. A dinamikusan, sőt progresszíven változó feltételek és körülmények, a szoftver-intenzív rendszerek számának rohamos növekedése olyan megoldásokat követelt, amelyek a felhasználó és a fejlesztő kommunikációját megkönnyítve felgyorsítják a szoftverfejlesztés, illetve változtatás folyamatát. Az UML egységesített modellező nyelv éppen ebbe az irányba hat, és nagymértékben segíti az üzleti problémák gyors megoldását.

A szakkönyv célja  áttekintést adni a szabványos UML nyelvről és a RUP egységesített szoftverfejlesztési módszertanról. Az Objektumtechnológia c. sorozat 2. kötete segít az Olvasónak a nyelv elsajátításában, és kézikönyv jelleggel részletes leírást nyújt a fejlesztéshez. A szakkönyv fejezetei:

  1. Az egységesítés igénye: A fejezet az egységesítés szükségességének korai felismerésétől a RUP és az UML kidolgozásáig egy rövid történeti áttekintést nyújt.
  2. UML: az egységesített modellező nyelv: A kötet 2. fejezete részletesen tárgyalja a nyelv filozófiáját és a nyelv konceptuális modelljét (architektúra, építőelemek, szabályrendszer, nyelvi mechanizmus).
  3. Az objektum-modell kialakítása: A fejezet mintákkal bővített, részletes leírását adja a modell-elemek UML szerinti osztályozási lehetőségének, az osztályspecifikációval kapcsolatos kérdéseknek, foglalkozik az objektumok, valamint  objektum-relációk UML szerinti szabványos modellezésével.
  4. A domén-modell megértése és a konceptuális terv c. fejezet  az üzleti modell kialakításával, a rendszer-alrendszer-csomag modellezéssel, az objektumok együttműködésével, a rendszer folyamataival, valamint az állapotok és az állapotváltozás modellezésével kapcsolatos, az UML szabványban szereplő lehetőségeket részletezi.
  5. Az alkalmazás működésének tervezését az alkalmazás megvalósításának, a komponensek modellezésének, a telepítés/működtetés tervezésének megoldási ajánlásain keresztül mutatja be a fejezet, feltárva és bemutatva a fejlesztés metamodelljét is.
  6. A RUP egységesített fejlesztési módszertan az OO klasszikus megoldásainak elemzése után részletesen ismerteti a módszertan lényegét, annak fejlesztési filozófiáját: a kétdimenziós, folyamatszemléletű fejlesztési modellt, és a különböző munkafolyamatokat az elvégzendő feladatok, a feladatokat végrehajtó szereplő, valamint a készítendő termékek tükrében részletezi.

UML referencia-kártya
A szakkönyvhöz egy az UML és a RUP elemeket és szabályokat összefoglaló, a napi munkában könnyen kezelhető referencia-kártya tartozik.

Mellékletek:

AJÁNLÁS: A szakkönyv hiánypótló a hazai szakkönyvpiacon, hiszen pillanatnyilag nincs olyan, az UML modellező nyelvet és a RUP módszertant  tartalmazó szakkönyv, amely ezeket a megoldásokat kézikönyv jelleggel részletesen tárgyalná. A számítógép-összeszerelő vállalat informatikai rendszerének fejlesztési példáin keresztül az Olvasó megértheti a nyelv alkalmazásának lehetőségeit, és azt saját fejlesztési munkájában hasznosíthatja. A kézikönyv alkalmazását mindazok számára ajánljuk, akik akár az informatikus képzésben, akár pedig szakmai munkájuk során . az egységesített megoldásokat kívánják alkalmazni.  

Megrendelhető (önköltségi áron postai utánvéttel): ALEXANDER Alapítvány 9026 Győr, Hédervári út 49/a, faoundation.alexander@gmail.com

 

  Home       Elõadások, cikkek      Könyvek